est   eng   rus   fin   ger   fra   swe 
 Muuseum  Hobuveski  Köismäe torn  Programmid  Vermimine  Ekspositsioon  Pildid 
Hobuveski

Hobuveski on väga ainulaadne ehitusmälestis mitte ainult Tallinnas, vaid kogu Eestis.

Külastajad saavad tutvuda ühe väga unikaalse ehitisega, milles on eksponeeritud ajaloolised raidkivikunsti teosed. Siin on eksponeeritud kunstilised kivid, mis on kuulunud elamute juurde ja sattunud siia enamasti märtsipommitamise aegsetest majade varemetest. Siin on näiteks kahel korrusel eksponeeritud Tallinna vaekoja bareljeefid, silluskivid, etikud, aknasambad jms.

Laia tänava lõpus linnamüüri Renteni torni ja Oleviste kiriku juures asuv ümara põhiplaaniga paekivist hoone kujutab endast 16-meetrise läbimõõduga ühekorruselist kellerdatud ehitist. Hoone kelder on kaetud talalaega, esimene korrus ulatub katuseni. Esimesel korrusel on kaks väravat ja väikesed neljakandilised aknad.

Veski leidis esmakordselt mainimist 1379. aastal. Hoonet kasutati algselt jahu jahvatamiseks juhul, kui linna piirati või kui vesiveskid veepuudusel seisid. Veski mehhanisme ajasid ringi kaheksa hobust korraga, keda rakendati paaridena nelja veotiisli ette. Hobused käisid hoone sees ringi, sellest ilmselt tulenes ka hoone sõõrjas põhiplaan. Nüüdseks ei ole seal jahu jahvatatud juba rohkem kui kakssada aastat.

Algselt oli hoone järsu kivikatusega, mis oli säilinud veel 17. sajandil ning on tuvastatav tolleaegsetelt gravüüridelt. 16. sajandi lõpul lisati veski linnamüüripoolsele lääneküljele põhigabariitides tänini säilinud juurdeehitis. Praegu asub siin kohvik. 1741. aastal anti lagunenud veski sõjaväele laoruumiks. Hoone puitkonstruktsioonid koos veski mehhanismidega hävisid 1757. aasta Oleviste kiriku tulekahjus. 1772. aastal veski taastati tänapäevani säilinud kujul.  Eesti Vabadussõja päevil jagati just siit vintpüsse kodumaa kaitsjatele.

Tänasel päeval mängitakse siin Tallinna Linnateatri etendusi, ja korraldatakse mitmesuguseid esinemisi, esitlusi, keskaegses stiilis õhtuveetmisi. Veskisse mahub istuma 140 inimest. Keldrikorrusel korralikud tualetid ja seina taga  kohvik 45 istekohaga. Sissepääs kokkuleppel +372 5155489

Ümbruskonnas on hulgaliselt vaatamisväärsusi: Paks Margareeta kahuritorn, Kolm Õde, Oleviste Kirik, väga hästi säilinud kaupmehe elamu Lai tänav 23, Köismäe kaitsetorn ja teised tornid. Siit algab Tallinna põnevaim linnamüüritänav, Laboratooriumi tänav. On säilinud kümned tornid, mis on hästi vaadeldavad nii seest kui väljast.