est   eng   rus   fin   ger   fra   swe 
 Muuseum  Hobuveski  Köismäe torn  Programmid  Vermimine  Ekspositsioon  Pildid 
Köismäe torn

Hoburauakujulise põhiplaaniga Köismäe torn paikneb linnamüüri lääneosas, Plate ja Loewenschede tornide vahel, Tallinna kõige põnevamal müüriäärsel tänaval. Torni aadress on Laboratooriumi tänav 27. Täna kuulub torn Tallinna Linnateatrile. Torn rajati 1360. aastatel ja oli  13.3 m kõrgune. Ülakorrusest eendub väike rõdu, mille kaudu pääseb müürile. Aastail 1436-37 ehitati välisseinad paksemaks. Oma praegused viis korrust ning kõrguse 26,5 m sai torn aga 1520. aastatel, mil lisati kaks täiendavat kaitsekorrust. Torn on väga hästi säilinud. Torni viiendalt korruselt avaneb ainulaadne vaade vanalinnale ja Tallinna lillefestivalile, esimeselt korruselt on teine uks Tornide Väljakule. Kolmanda korruse saalis on 50 istekohta ja sinna on 55 astet. Tornis on korralikud tualetid.

Tallinna vanalinna ümbritsev linnamüür koos kaitsetornidega oli 16. sajandil Põhja–Euroopa üks võimsamaid ja tugevamaid.

Keskaegsed kindlustused, mis tekkisid linna arengu käigus 13. sajandi algusest, muutsid 16 sajandiks kesklinna suletud kaitsetsooniks. Linnamüür oli siis 3 meetrit paks ja 16 meetrit kõrge ning moodustas koos 46 kaitsetorniga 4 km pikkuse ringi ümber linna. Algsest müürist on tänapäevani säilinud 2 km ja tornidest 26.

Ümbruskonnas on hulgaliselt vaatamisväärsusi: Paks Margareeta kahuritorn, Kolm Õde, Oleviste Kirik, väga hästi säilinud kaupmehe elamu Lai tänav 23, Hobuveski ja terve Tornide väljak. Siin kulgeb Tallinna põnevaim linnamüüritänav, Laboratooriumi tänav, kus on säilinud kümneid torne, mis on vaadeldavad enamuses kahjuks vaid väljast.

Torni on võimalik külastada tellitud sündmuste, mündivermimiste ja  giidietenduste  käigus aastaringselt.

  

 

http://youtu.be/jP7YQcL_4KU

http://youtu.be/Ttv3U5vmZc4